Co to jest i dlaczego jest dobre,
jak działa i jak to stosujemy
Co to jest i dlaczego jest złe

BAZA
WIEDZY

Biodegradowalność
To biochemiczny rozkład związków organicznych na związki proste, dokonywany za pośrednictwem organizmów żywych, m.in. bakterii, pierwotniaków, promieniowców, grzybów i glonów. Mechanizm tego procesu jest bardzo złożony i obejmuje wiele reakcji o charakterze chemiczno-biologicznym. Staramy się by nasze produkty w możliwie największym stopniu podlegały temu naturalnemu procesowi.
SLES
Etoksylowany laurylosiarczan sodu – łagodniejsza, substancja pokrewna SLS. Charakteryzuje się tymi samymi cechami.
SLS
Aurylosiarczan sodu – silnie myjący, pianotwórczy detergent. Wykazuje zdolność do przenikania przez skórę, może powodować podrażnienia i uczulenia. Jest toksyczny dla ryb i innych zwierząt wodnych, wykazuje potencjał do bioakumulacji, co oznacza, że gromadzi się w organizmach zwierząt. Coraz częściej jest także wykrywany w miejskich filtrach instalacji wodno-kanalizacyjnych, może przenikać do wody pitnej.

butelka wraz
z etykietą
w 100%
recyklingowalna

Parabeny
Grupa organicznych związków chemicznych stosowanych jako środki konserwujące w kosmetykach i środkach chemicznych. Hamują rozwój drobnoustrojów i zapewniają dłuższy termin przydatności produktów. Najnowsze badania sugerują jednak, że parabeny mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie oraz skórę. Mogą wywoływać świąd, pokrzywkę czy zaczerwienienia – szczególnie wśród osób o skórze delikatnej i wrażliwej.
Woski carnauba
Naturalny wosk roślinny pozyskiwany z liści kopernicji, palmy Copernicia cerifera, rosnącej w Brazylii, od wielu lat wykorzystywany jako surowiec w preparatach do woskowania samochodów. Jest najtwardszym ze znanych obecnie wosków naturalnych. Podstawową właściwością każdego wosku jest ochrona lakieru. Wosk nałożony na powierzchnię karoserii samochodu ma przede wszystkim chronić lakier przed wpływem niekorzystnych warunków środowiskowych np. promieniami słonecznymi. W ten sposób zabezpiecza kolor przed płowieniem.
Naturalny olej lniany
Już w starożytności w znacznym stopniu eksploatowano nasiona lnu zwyczajnego, głównie na problemy z trawieniem oraz jako środek przeciwzapalny przy dolegliwościach układu oddechowego. Posiada właściwości czyszczące, nabłyszczające i konserwujące i właśnie te cechy wykorzystaliśmy przy opracowywaniu formulacji kosmetyków samochodowych Autoland NATURAL.

Unikalna formuła z olejem
lnianym i naturalnymi
woskami carnauba

Pochodne ropy naftowej
Powstają przy obróbce ropy naftowej i produkcji paliw. Wykazują szkodliwe oddziaływanie na środowisko naturalne poprzez zanieczyszczanie elementów ekosystemów oraz toksyczny wpływ na żywe organizmy. W wyniku parowania przedostają się do atmosfery powodując intensyfikowanie efektu cieplarnianego, powstawanie smogu, a także w kombinacji z tlenkami azotu ulegają przemianom chemicznym tworząc ozon w niższych warstwach atmosfery powodujący podrażnienia płuc i problemy z oddychaniem. Przedostając się do gleby powodują niszczenie mikroflory oraz mikrofauny, a także hamują proces nitryfikacji.
Alkohol etylowy z rolnictwa
Pozyskany z polskiego ziemniaka czy zboża od krajowego producenta. Zrównoważona ekologicznie produkcja alkoholu etylowego w minimalizuje potencjalny szkodliwy wpływ na środowisko.
Fosforany
Używane m. in. do zmiękczania wody, ułatwiające proces czyszczenia. Nie są obojętne dla wód i zachodzących tam procesów, ich nadmiar prowadzi do eutrofizacji wód. Przedostają się do nich, wraz z opadami, z pól i ścieków. Nadmiar fosforanów w wodach wywołuje rozwój fitoplanktonu, powodując w warstwie powierzchniowej wód tzw. zakwity. Ograniczając dostęp tlenu powodującą zwiększoną śmiertelność fauny.

Przywraca połysk
i chroni lakier

Surfaktanty cukrowe
Naturalne środki powierzchniowo-czynne odpowiadające za proces usuwania zabrudzeń. Naturalne pochodne glukozy, biodegradowalne w warunkach tlenowych I beztlenowych o doskonałym profilu ekotoksykologicznym, przyjazne dla środowiska.
Formaldehyd
Bezbarwny gaz nieco gęstszy od powietrza o duszącej woni. Stosuje się go jako środek dezynfekujący i bakteriobójczy, przedłużający termin przydatności produktu do użycia. Formaldehyd zaburza syntezę białek, może także oddziaływać na układ nerwowy i wywoływać stany depresyjne. Badania pokazują się, że gaz może wywoływać alergię (stany zapalne na skórze) oraz nasilać problemy z układem oddechowym.
Związki silikonowe
Syntetyczne polimery krzemoorganiczne, pozostawiają powierzchnię gładką, więc są częstym składnikiem preparatów do nabłyszczania, balsamów i wosków. Nie są to jednak naturalne substancje i jako takie, zwłaszcza w nadmiarze, mogą wykazywać działania niepożądane lub nawet szkodliwe. Nie podlegają procesom biodegradacji.

unikalna formuła oparta
o pozyskany z rolnictwa
alkohol etylowy

Recykling opakowań
Musicie wiedzieć, że jedna butelka potrzebuje na rozkład aż 500 lat! Butelki wykorzystywane do produktów w linii NATURAL są produkowane w 100% z tworzywa pochodzącego z recyklingu co w połączeniu z etykietami które wykonane zostały z identycznego materiału – PET, pozwala na łatwiejsze sortowanie i przerób opakowań pod kontem ich ponownego użycia. Proces recyklingu zaczyna się od selektywnej zbiórki. Recykling opakowań PET służy ponownemu wykorzystaniu materiału w produkcji nie tylko butelek, ale również do produkcji odzieży "polarowej" i narciarskiej, namiotów czy plecaków. Ważną rolę odgrywa także aspekt ekonomiczny. W przypadku opakowań plastikowych świetnie sprawdza się ogólna idea przyświecająca odzyskowi surowców. W ten sposób oszczędzamy zasoby naturalne Ziemi, a pozyskane
materiały dostają drugie życie.